ЩО Е НАРОДНА МЕДИЦИНА
Ръководните принципи на народната медицина могат да се формулират така:
1. Болните трябва да се лекуват предимно с естествени природни средства.
2. Едновременно с лечението трябва да се вземат мерки и за общо укрепване на организма чрез промени в режима на живот и хранене.
3. Лечението трябва да бъде строго индивидуализирано както по отношение на прилаганите лечебни средства, така и относно дозировката им.
4. Лечението трябва да бъде комплексно - да въздействува както върху болния орган, така и върху целия организъм.
5. При лечението по принцип не бива да се бърза (с изключение на особените и спешните случаи), за да се дава и на организма възможност да се бори с болестта.
6. Необходимо е у болните да се създава вяра в оздравяването чрез убеждаване, че болестта може да се превъзмогне чрез отстраняване на страха от нея и на психичното напрежение.
Тези принципи народната медицина осъществява посредством:
1. Многообразни природолечебни (физиотерапевтични) процедури: компреси, бани, обтривания, масажи, налагания с различни лапи, въздушни, слънчеви бани, движения и др.
2. Билколечение (фитотерапия).
3. Ликвидиране на психо-нервното напрежение, възникнало във връзка със заболяването, чрез словесно внушение. Чрез природните лечебни средства се цели възстановяване здравето на болния по безопасен начин.
Насоките на тяхното въздействие за възстановяване на нарушената органна структура, на потиснатите и променени функции на боледуващия орган и включването им в сложната функционална взаимозависимост на организма като цяло. За постигане на тази цел природните средства трябва да се подбират индивидуално, да се прилагат правилно и дозирано, за да окажат целенасочен лечебен ефект: общоукрепващ, повишаващ защитните сили на организма, възстановяващ нервно-психичните процеси, противовъзпалителен, противомикробен, регулиращ отделителните функции на съответните органи и органни жлези и др. При лечението е необходимо да се обръща внимание и на психичното състояние на болния: вяра в оздравяването, волево съзнание, доверие и самодоверие, самовнушение, оптимизъм, които да се противопоставят на натрапчивите страхове и мисли при някои болести и пр. Въздействието върху тези прояви се постига по словесен път. Природните лечебни средства, прилагани от народната медицина, са слънчевата светлина, въздухът, водата, храната (предимно растителна с плодове и зеленчукови сокове), сънят, който дава нужната почивка на всички телесни функции, доброто настроение, радостта, смехът, телесните упражнения, различните видове масаж, диети - суровоядството, лечение с мляко, минерални води, електричество, чрез глад, билколечение и пр. Билколечението например е един от основните методи, използувани през вековете от нашата народна медицина. Както се вижда, средствата на народната медицина са лесно достъпни. Те се намират в средата, заобикаляща болния. Вплетени в ежедневните битови условия, те допринасят за осъществяване на неговите нормални физиологични функции. При заболяване същите средства се използуват, променени количествено и качествено, с различна сила и степен на влияние, индивидуално при всеки болен и в зависимост от мястото и характера на заболяването. И така народната медицина си служи предимно с природни лечебни средства.